گفت و گوی رسانه ها با آقای یداله مرادی مدیر عامل شرکت پوشش بام

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 


آقای یدالله مرادی از خطه‌ی دلفان است که با ایجاد یک شرکت تولیدی موفق در صنعت ایزوگام در این شهرستان، سال‌هاست برای ایران اسلامی و لرستان افتخار آفریده است.

او با احداث شرکت بزرگ تولید پوشش بام غرب دلفان با نام تجاری “جوشن بام” در شهرستان دلفان نام خود را در کتاب چهره های ماندگار صنعت و تجارت کشور ثبت کرد و اهداف خود را در راه پیشرفت صنعت کشور قرار داد تا بتواند گامی در جهت اعطلای نام میهن اسلامی در زمره بزرگان صنعت در کشور بردارد و برای بخشی از جوانان تحصیل‌کرده و جویای نام  اشتغال ایجاد نماید.شرکت تولیدی پوشش بام غرب دلفان در زمینی به مساحت ۱۰ هزار متر مربع در شهرستان دلفان و در شهرک  صنعتی علی میرزایی واقع شده است که از سال ۱۳۸۵ اقدام به تولید عایق های رطوبتی مطابق با استانداردهای روز دنیا می نماید.

جناب مرادی ، در مورد چگونگی تاسیس شرکت تولیدی پوشش بام غرب دلفان و ورودتان به حوزه ی صنعت توضیح دهید؟

از سال ۱۳۶۵وارد کار بازرگانی و تجارت شدم و ۱۰ سال به طور مستمر نمایندگی فروش و پخش شرکت های ال جی، شهاب، امرسان و … را در استان لرستان داشته ام. ازسال ۱۳۸۵ با پیشنهاد دوستان وارد حوزه ی صنعت شدم و در طی ۹ ماه موفق به تأسیس و راه اندازی کارخانه ی تولیدی پوشش بام غرب دلفان جهت تولید عایق رطوبتی شدم.
از سال ۱۳۸۶ به طور جدی کار تولید در کارخانه شروع شد و در حال حاضر محصولات این شرکت با سه برند به سراسر کشور عرضه می شود. فعالیت این کارخانه برای ۲۰ نفر اشتغال زایی مستقیم و ۵۰۰ نفر غیر مستقیم در فاز یک و در فاز دوم که کار احداث سوله و تجهیزات ساختمانی آن به زودی به پایان می رسد برای بیش از ۵۰ نفر اشتغال زایی مستقیم و برای ۷۰۰ نفر اشتغال زایی غیر مستقیم دارد. بیش از ۱۶۰ نمایندگی فعال در سراسر کشور فعالیت می کنند و عمده ی صادرات ما نیز به کشور های عراق، افغانستان و پاکستان است.

 

اهداف شما از حضور در عرصه ی تولید چه بوده است؟ شاخصه های کمی و کیفی محصولات شرکت را نام ببرید؟

شهرستان دلفان جزو شهرهای کمتر توسعه یافته است و به همین خاطر هدف اصلی من از شروع فعالیت ایجاد اشتغال و تولید محصولات با کیفیت بوده است. کیفیت یک مسأله اعتقادی در کار من بوده و همین امر باعث شده با وجود کارخانجات تولیدی بسیار در زمینه ی عایق رطوبتی و پوششی(ایزوگام) تولیدات پوشش بام غرب دلفان از جایگاه ممتازی در سطح کشور برخوردار باشد. امروزه به دلیل کیفیت بالای محصولات، شرکت های بزرگ ساخت و ساز کشور مشتری دائمی ما هستند. ظرفیت تولید روزانه انواع عایق های رطوبتی و پوششی به مقدار ۱۲ هزار متر مربع می باشد. کلیه ی تولیدات کارخانه نیز در آزمایشگاه کنترل و کیفی مجهز و با استفاده از پیشرفته ترین دستگاه های کنترل شیمیایی و فیزیکی و زیر نظر کارشناس شرکت به طور دقیق مورد بازرسی و کنترل قرار می گیرد تاجایی که کلیه محصولات تولید شده در این شرکت همگی دارای علامت استاندارد از سوی سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران هستند. به علاوه در زمینه ی ساخت عایق های رطوبتی وپیش ساخته(ایزوگام) از موسسه بین المللی BRS موفق به دریافت گواهی نامه های مدیریتی کنترل کیفیت ISO9001، ISO14001، OHSAS18001 شده ایم و از این بابت در سطح کشور بهترین هستیم.گفتنی است جهت حمایت از حقوق مصرف کنندگان ، محصولات تولیدی این شرکت به مدت ۵ سال تحت پوشش بیمه ایران و ضمانت ۱۰ساله ی نصب قرار دارد.

افتخارات کسب شده توسط شرکت تولیدی پوشش بام غرب دلفان نیز عبارتند از:

۱- انتخاب به عنوان واحد نمونه در جشنواره چهره های ماندگار صنعت و تجارت کشور در سال ۱۳۸۸
۲- انتخاب به عنوان تولید کننده ی برتر در کنگره ی برترین های صنعت و تجارت کشور در سال ۱۳۸۹
۳- انتخاب به عنوان تولید کننده ی نمونه در کنگره ملی تکنولوژی و تولید برتر کشور در سال ۱۳۹۰

۴- انتخاب به عنوان تولید کننده ی نمونه در همایش نام آوران عرصه ی ساخت و ساز و ساز کشور در سال ۱۳۹۰

۵- انتخاب به عنوان تولید کننده ی برتر همایش ملی «محصول ایرانی، تکنولوژی و استاندارد جهانی» ازسوی کنفدارسیون صنعت ایران در سال ۱۳۹۱

۶-انتخاب به عنوان تولید کننده ی برتر کنگره برج سازان و مدرن سازان ایران در سال ۱۳۹۲

۷- انتخاب به عنوان واحد تولیدی نمونه اداره کل استاندارد لرستان در سال ۱۳۹۲مهمترین موانع و محدودیت های تولیدی در مسیر فعالیت شما چیست؟

خوشبختانه با برنامه ریزی حساب شده و خرید مواد اولیه مورد نیاز خارجی خود از جمله فویل و تیشو که در تولید ایزوگام استفاده می شود، تا حد زیادی توانسته ایم اثر تحریم ها را از لحاظ قیمتی مهار کنیم. یکی از موانع کاری ما در حال حاضر گشایش اعتباری (LC)برای خرید های خارجی می باشد که امید است بانکها در این رابطه همکاری منطقی ارائه دهند.

قرار بود پس از اجرای طرح هدفمندسازی یارانه ها، از کارخانجات تولیدی حمایت مالی شود که متاسفانه تا کنون اقدامی در این رابطه صورت نگرفته است، در حالی که هزینه های انرژی و هزینه های حمل و نقل چندین برابر شده است

شهرک صنعتی دلفان دارای ۲۹ واحد است که تنها پنج واحد از آن فعال است و تعداد ۲۴ واحد صنعتی که صاحبان آنها غیر بومی بودند تعطیل می باشد اما این ۵ واحد فعال که از صنعتگران بومی هستند نیز با مشکلات زیادی روبرو هستند که باید مسئولین از جمله نماینده شهرستان به این مشکلات رسیدگی کنند

 یکی از مشکلاتی  مهمی که واحد تولیدی پوشش بام غرب دلفان در طول سال با آن مواجه بوده، قطع گاه و بی گاه سهمیه سوخت مایع مصرفی از طرف شرکت پخش فرآورده های نفتی استان لرستان است که در طول سال موجبات تعطیلی موقت شرکت را فراهم می کند و صدمات جبران ناپذیری را به این واحد تولیدی وارد می کند.

مسئولان اجرایی و مدیران بانک ها باید از کارخانجات تولیدی بازدید کنند تا از نزدیک با مسائل آنها آشنا شوند. ماسعی کرده ایم تولیدات خود را با بالاترین کیفیت روانه ی بازار کنیم؛ مسئولان هم باید سعی نمایند از ما حمایت کنند. تامین سرمایه در گردش و سرمایه گذاری در طرح توسعه ی این کارخانه یعنی رونق اقتصادی و اشتغال زایی در منطقه.حمایت از کالای ایرانی در گرو حمایت از اشتغال و سرمایه ایرانی است و این وظیفه همه دولتمردان و مسئولان است.

جهت توسعه ی فعالیت ها و استمرار حضور موفق در حوزه ی صنعت چه برنامه هایی دارید؟

همواره با برنامه ریزی دقیق برای آینده، جهت رسیدن به موفقیت تلاش کرده ایم. در حال حاظر چندین طرح توسعه را در دست اجرا داریم که در صورت عملی شدن شرکت ما را در کشور متفاوت خواهد کرد. از جمله ی این طرح ها عبارتند از :

۱- راه اندازی کارخانه تولیدات لوله و اتصالات پلی اتیلن و پلی پروپیلن در محل سابق شرکت اوژن خودرو صنعت که پس از ۱۳ سال تعطیلی وخریداری از طریق به مزایده گذاشتن از طرف بانک ملی، کارهای ساختمانی آن به اتمام رسیده و به یاری خداوند امسال پس از خریداری تجهیزات و دستگاه ها به بهره برداری خواهد رسید.

۲-  طرح تولید لایه های تویی پلی استر که از مواد اولیه ایزوگام است، با راه اندازی خط تولید این محصول علاوه بر تأمین نیاز کارخانه، پلی استر مورد نیاز اکثر کارخانجات تولیدی ایزوگام در منطقه و استان های هم جوار نیز تأمین خواهد شد.

 ۳- طرح تولید قیر بشکه ای و کارتنی جهت حمل سریع و آسان و تحویل به مشتری .

اقدامات شرکت شما در جهت اجرایی کردن اقتصاد مقاومتی چه بوده؟

با توجه به رهمنود های مقام معظم رهبری در مورد اقتصاد مقاومتی شرکت تولیدی پوش بام غرب در حالی که مواد اولیه داخلی از لحاظ بهای تمام شده گرانتر از نمونه مشابه خارجی است و در حین تولید، خط تولید را بامشکلاتی روبرو می کند، با این حال شرکت خود را موظف می داند که جهت حمایت از تولید داخلی از مواد اولیه استفاد کند و باید به این اصل توجه داشت که ایرانی باید کالای تولید داخل بخرد و در راستای حمایت از اشتغال، تولید ملی را به عنوان یک افتخار معرفی و مطرح کند. توجه به تولید ملی منجر به کاهش واردات شده و علاوه بر تأمین نیاز داخل می‌تواند بخشی از تولیدات ملی را به چرخه صادرات هدایت کند. تحریم ها نشان داد تنها راه مبارزه با آن، اتکا به توان داخلی است که البته اول باید به این توان ایمان داشت و سپس باید گام به گام و با برنامه، در حوزه های استراتژیک، ظرفیت سازی و توانمندسازی نمود.

با توجه به اینکه روز کارگر و تکریم کار و تولید است، دیدگاه خود را در مورد کار وکارگر بیان کنید؟

حفظ کرامت انسانی کارکنان و کارگران واحد تولیدی اولویت اول  و تامین نیاز مالی کارکنان و کارگران اولویت دوم  محسوب می شود، کارگر اگر از لحاظ تأمین مایحتاج زندگی روزانه خود دچار مشکل باشد قطعا در کیفیت کار او تاثیرگذار است، اگر در محیط کارخانه، مدیریت بر مبنای مدیریت استبدادی نباشد و بین کارگر و کارفرما رابطه ی مشورتی برقرار باشد علاوه بر اینکه محیط کار جذاب و خوشایند خواهد شد راندمان کار نیز بالا می رود و کرامت انسانی تمامی کارکنان نیز حفظ خواهد شد.

در پایان از مدیران و پرسنل زحمتکش این شرکت که با پشتکار و تلاش شبانه روزی باعث موفقیت و سربلندی پوشش بام غرب دلفان شده اند تشکر میکنم و امیدوارم بتوانم با حضور آنها در عرصه ی صنعت کشور همیشه سربلند گام بردارم.